Muzejní expozice Archeologické hřiště Galerie výstavy Respirium výstavy Výstavy ve vitríně Výukové programy Aktuality a pořady Fotogalerie Otevírací doba Vstupné Kontakt Facebook Spolupracujeme
Web » Templ » Muzejní expozice

Muzejní expozice

Stálá muzejní multimediální expozice v Městském paláci Templ v Mladé Boleslavi


Pozdně gotický městský palác Templ náleží k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi a reprezentuje vzácnou ukázku architektury městského šlechtického sídla. Byl postaven mezi lety 1488 - 1502 Janem Císařem z Hliníka, tehdejším správcem boleslavského panství.  V jeho prostorách  je v současné době umístěna stálá muzejní multimediální expozice historie a archeologie města nazvaná TEMPLUM HISTORICUM ET ARCHAEOLOGICUM BOLESLAVIENSE.

Společnost Kultura města Mladá Boleslav a.s. v roce 2009 zahájila rekonstrukci a modernizaci vnitřního vybavení paláce Templ spolu s dalším rozvojem galerijní činnosti.
Nosným pilířem byl projekt, ve kterém se nám podařilo spojit schopnosti mnoha odborníků a specialistů, takže ve finále vznikl zcela nový komplex audiovizuálních prezentací, které moderním způsobem mapují a prezentují archeologické objevy a významné historické památky našeho města, ale i širšího okolí až do oblasti Českého ráje.

Podstatné rozšíření počítačových programů doplňujících expozici v Templu umožňuje seznámit návštěvníky jak s různými tématy, které dosud byly prezentovány jen v omezené šíři, tak s řadou nových objevů, které často podstatně rozšiřují naše znalosti o pravěkých, středověkých i novověkých dějinách Mladé Boleslavi a okolního regionu. "Poklady Mladé Boleslavi a Mladoboleslavska" přibližují nejnovější výzkumy i objevy archeologů i některé starší, především mincovní nálezy. Na prvním místě je však expozice nálezu osobního archivu Matouše Konečného, posledního seniora Jednoty bratrské v Čechách. Objev více než 500 dopisů, desítek rejstříků, účtů, různých poznámek či konceptů je zcela mimořádný a v našich novodobých dějinách v podstatě nemá obdoby. Písemnosti nejde dlouhodobě vystavovat, a tak forma zpřístupnění pomocí počítačů je ideálním způsobem, jak trvale, po celý rok, přiblížit unikátnost i rozmanitost objevených dokumentů.

Část nové expozice je také věnována archeologii Mladé Boleslavi a okolí. Veřejnosti jsou představeny unikátní archeologické poklady ze sbírek Muzea Mladoboleslavska. V multimediální prezentaci má návštěvník možnost si prohlédnout dokumentační fotografie přímo z terénu a zprostředkovaně prožít okamžik, kdy poklady po staletích či tisíciletích opět spatřují světlo světa. V nově zhotovené vitríně jsou tyto výjimečné předměty vystaveny in natura.


V posledních letech se Templ stal místem pro pořádání celé řady již tradičních akcí jako je Muzejní noc, Středověký jarmark, Halloween, Vánoce na Templu. Do jeho prostor si našli cestu návštěvníci všech věkových kategorií nejen z Mladé Boleslavi. Zvláště na výukové programy z experimentální archeologie jezdí žáci a studenti mnoha škol. I to je motivací, proč chce společnost Kultura města Mladá Boleslav a.s. v projektu dále pokračovat. Technické parametry nových terminálů totiž umožňují vkládat nová data a filmy, a expozici tak průběžně aktualizovat.

 

 

Videa Templ mají svůj vlastní kanál na youtube.com

http://www.youtube.com/watch?v=MrDNW7dbUm0

http://www.youtube.com/watch?v=Pw4zEe4ab5M

 


Partneři:


Kultura města Mladá Boleslav a.s. - idatabaze.czSpolečenské, firemní akce - idatabaze.cz